HePolle valittiin uusi puheenjohtaja

HePon jäsenet kokoontuivat perjantaina 29.7.2016 Kulmahuoneelle ylimääräiseen yhdistyksen kokoukseen käsittelemään puheenjohtajan eroon johtaneita tapahtumia sekä valitsemaan uuden puheenjohtajan. Kokoukseen osallistui 44 yhdistyksen jäsentä. Kokouksen puheenjohtajaksi valittiin pitkäaikainen HePon jäsen ja aikaisemmin yhdistyksen puheenjohtajanakin toiminut Klaus Tuurala.

Yhdistyksen puheenjohtajaksi oli ehdolla kaksi henkilöä, Aleksandr Rybakov ja Marjut Ollitervo. Puheenjohtajavaalin voitti 34 äänellä Ollitervo, joka toimii yhdistyksen puheenjohtajana vuoden 2016 loppuun asti kokouksen päätöksen mukaisesti.

Marjut Ollitervon puheenjohtajavalinnan johdosta hallitukseen vapautui yksi paikka, jonka kokous päätti täydentää uudella jäsenellä. Uuden jäsenen kauden päätettiin kestävän vuoden 2017 loppuun asti. Ehdolla hallitukseen olivat Irene Mäentie, Alexander Holst ja Aleksandr Rybakov. Vaaleilla uudeksi hallituksen jäseneksi valittiin Alexander Holst 17 äänellä.

Kaikki hallituksen jäsenet yhteystietoineen löytyvät täältä.

Kokouksessa oli paikalla myös Suomen Pyöräilyunionin edustaja Anna Ronkainen, joka kertoi Tour de Helsinki -tapahtuman peruuntumisesta tältä vuodelta ja että uusi, eri järjestäjien tapahtuma Helsinki Velotour järjestetään 28.8.2016.

Jäsenistön osallistuminen oli kokouksessa aktiivista. Hallitukselle ehdotettiin perinteisen illanviettotapahtuman järjestämistä Ramsinniemessä myöhemmin loppukesästä tai syksyllä, ja tapahtuma luvattiin järjestää. Kotisivuja toivottiin päivitettävän useammin, ja niitä ollaankin parhaillaan uudistamassa. Lisäksi ehdotettiin jäsenkyselyn tekemistä, koska jäsenmäärä on kasvanut voimakkaasti viime aikoina. Jäsenkyselyitä on järjestetty muutaman vuoden välein, edellisen kerran syksyllä 2015.

Tagit:,