Jäsentiedote 39/2012

Ylimääräisen yleiskokouksen satoa, Anna Valtonen HTP-hankkeen projektipäälliköksi, Kuntavaalikriittinen pyöräretki, HePon T-paidat saapuneet, Pyöräilyn ja liikkumisen ohjauksen seminaari Helsingissä…

Helsingin Polkupyöräilijät ry:n jäsentiedote – Viikko 39/2012
*********************************************************************

 1. Yhdistyksen ylimääräinen yleiskokous pidettiin 24.9.2012
 2. Korkeakouluharjoittelija Anna Valtonen Hyvä työpaikka pyöräillä -hankkeen projektipäälliköksi
 3. Pyöräkeskuksella vaihdettiin renkaita ja jaettiin pyöränvaloja
 4. Lokakuun Kriittisen pyöräretken teemana kuntavaalit
 5. HePon T-paidat saapuneet
 6. Pyöräilyn ja liikkumisen ohjauksen seminaari Helsingissä 24.10.2012
 7. Ajankohtaisia linkkejä

*********************************************************************

1. Yhdistyksen ylimääräinen yleiskokous pidettiin 24.9.2012

HePon ylimääräinen yleiskokous pidettiin Kulmahuoneella maanantaina 24.9. Virallisen osuuden aiheena olivat PRH:n korjausehdotukset HePon uusiin, aiemmin hyväksyttyihin sääntöihin sekä kuluvan vuoden talousarvion tarkistaminen. Paikalla oli 22 yhdistyksen jäsentä.

PRH:n teknisluonteiset korjausehdotukset hyväksyttiin sellaisenaan. Samalla valtuutettiin hallitus tekemään mahdolliset muut tarvittavat teknisluonteiset muutokset, jotta uudet säännöt saadaan vietyä rekisteriin.

Talousarvio käytiin läpi kohta kohdalta, ja viime vuoden lopulla tehdyn vuosibudjetin todettiin menestyksellisten rahoitushakemusten ja myyntipalvelujen myötä kasvaneen arvioidusta 24 000 eurosta vajaaseen 60 000 euroon. Keskeisiä tekijöitä tässä olivat Hyvä työpaikka pyöräillä -projektin rahoitus (20 000 euroa), Liikkumisen ohjauksen valtionavustus (7500 euroa), SLU:n seuratoiminnan kehittämistuki (2500 euroa) sekä myyntipalveluna kesän aikana toteutettu Katuajokoulutus (5200 euroa). Myös HePolle maksettujen kannatusmaksujen määrä on yli kolminkertaistunut viime vuodesta 1750 euroon.

Virallisen osuuden jälkeen HePon entinen puheenjohtaja Klaus Tuurala esitteli Vancouverissa kesäkuussa pidetyn Velo-City Global 2012 -konferenssin antia. Klaus edusti HePoa konferenssissa ja osallistui lukuisiin sessioihin eri aiheisiin liittyen. Esityksen yhteydessä nähtiin myös Velo-City -aiheinen video, jonka avulla Klaus havainnollisesti esitteli Vancouverin pyöräilyoloja. Videon voi katsoa tästä:
http://www.youtube.com/watch?v=GvBJGBxvuW0

Lopuksi puheenjohtaja Janne Nurminen esitteli HePon tulevia kotisivuja, jotka pyritään julkaisemaan kuluvan syksyn aikana.

2. Korkeakouluharjoittelija Anna Valtonen Hyvä työpaikka pyöräillä -hankkeen projektipäälliköksi

Hyvä työpaikka pyöräillä -projektille puhalletaan syksyllä uutta puhtia. Projektille on palkattu projektipäälliköksi korkeakouluharjoittelija Anna Valtonen, joka tekee projektissa myös pro gradu -opinnäytetyötään Helsingin yliopistolle. Anna kertoo itsestään näin:

Olen 29-vuotias sosiologian opintoja viimeistelevä pyöräilyn ystävä. Pyörä on ollut minulle aina tärkeä kulkuväline, mutta viime vuosina olen innostunut pyöräilyä edistävästä toiminnasta enemmänkin. Liityin HePoon viime keväänä graduni kautta, jonka teen Hyvä työpaikka pyöräillä -projektin parissa. Pari edellistä kesää olen myös työskennellyt helsinkiläisessä pyöräkaupassa.

Anna työskentelee Kulmahuoneella (Siltasaarenkatu 15) ja tekee osan työstä etätyönä kotonaan.

Hyvä työpaikka pyöräillä -projektiin mahtuu edelleen mukaan. Syksyn ja talven aikana yrityksissä vieraileville hepolaisille tullaan järjestämään koulutusta. Helsingin kaupungilta ja LVM:ltä saamamme rahoituksen ansiosta vapaaehtoisille voidaan maksaa pientä korvausta. Lisätietoa projektista löytyy HePon sivuilta: http://www.hepo.fi/toiminta/htp/

Jos kiinnostuit, lähetä sähköpostia Annalle (anna.valtonen at hepo.fi). Häneltä saat tarvittaessa myös lisätietoja projektista. Kerro viestissä yhteystietosi, sekä se miten voisit osallistua hankkeeseen.

3. Pyöräkeskuksella vaihdettiin renkaita ja jaettiin pyöränvaloja

HePo ja Helsingin luonnonsuojeluyhdistys (Helsy) viettivät yhdessä Autotonta päivää Pyöräkeskuksella Narinkkatorilla lauantaina 22.9. Päivän aikana jaettiin pyöräilytietoutta, kannustettiin fiksuihin liikkumistapoihin ja vaihdettiin puhjenneita renkaita ja kuluneita jarrupaloja uusiin.

Ilta huipentui Kriittiseen pyöräretkeen ja Valoa pyöräilykansalle -kulkueeseen, johon osallistui yhteensä 127 polkijaa. Ennen liikkeelle lähtöä Liikenneturva jakoi ilmaisia pyöränvaloja kaikille halukkaille. Erityisen mieleenpainuva elämys oli pyöräkulkuetta varten Baanalle järjestetty kolmen hengen mieskuoro Äijätertsetti, jota pysähdyttiin kuuntelemaan musiikkiesityksen ajaksi. Osia esityksestä voit katsoa videotallenteelta osoitteessa: http://www.youtube.com/watch?v=bJ-0iO8z_qk

4. Lokakuun Kriittisen pyöräretken teemana kuntavaalit

Seuraavan, tiistaina 9.10. ajettavan Kriittisen pyöräretken teemana on kuntavaalit. Lähtö tuttuun tapaan klo 18 Narinkkatorilta.

Ennen retkeä HePo on *alustavan* tiedon mukaan järjestämässä noin tunnin mittaista pyöräilyaiheista kunnallisvaalipaneelia. Mikäli suunnitelmat toteutuvat, tullaan paneelikeskusteluun kutsumaan kunnallisvaaliehdokkaita keskustelemaan pyöräilyn kehittämisestä Helsingissä.

Ajantasaista tietoa Kriittisestä pyöräretkestä sekä sen yhteydessä mahdollisesti järjestettävästä vaalipaneelista löytyy Kuntavaalikriittisen pyöräretken Facebook-tapahtumasta: http://www.facebook.com/events/459937494037890/

5. HePon T-paidat saapuneet

HePon uudet puuvillaiset T-paidat ovat saapuneet. Paitoihin on painettu yhdistyksen logo ja nimi suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Paitoja on saatavana keltaisena ja tummanruskeana. Koot S-XXL, hinta 15 euroa / kpl. Paitamallit löytyvät tästä: http://www.hepo.fi/uploads/images/asusteet/hepo-tpaita.jpg

Paitoja on seuraavan kerran myynnissä HePon syyskokouksessa (päivämäärä ei vielä selvillä) sekä seuraavan Kriittisen pyöräretken yhteydessä (9.10.). Varaa mukaan tasaraha! Paidat tulevat tilattavaksi sähköisen lomakkeen avulla myöhemmin.

6. Pyöräilyn ja liikkumisen ohjauksen seminaari Helsingissä 24.10.2012

Viime kesänä järjestettiin kaksi kansainvälistä viisaan liikkumisen konferenssia: liikkumisen ohjaukseen keskittyvä European Conference on Mobility Management (ECOMM) Frankfurtissa sekä pyöräilykonferenssi Velo-City Global Vancouverissa. Konferenssien antia käsittelevä kansallinen jälkiseminaari järjestetään keskiviikkona 24.10. Helsingissä näyttelytila Laiturissa klo 9-16.

Tule kuuntelemaan, verkottumaan, keskustelemaan ja oppimaan suomalaisten alan asiantuntijoiden kanssa. Katso tilaisuuden tarkempi ohjelma ja ilmoittaudu perjantaihin 19.10. mennessä osoitteessa: http://bit.ly/OtSn2q. Tilaisuus on maksuton ja mukaan mahtuvat 80 ensimmäisenä ilmoittautunutta.

Varsinaisen seminaariohjelman jälkeen tilaisuus jatkuu klo 16 pedagogisella pyöräretkellä tutustumalla Helsingin uusiin pyöräliikenneratkaisuihin (mm. Baana, Mannerheimintien pyöräkaista, pyörätaskut). Kerro ilmoittautumisen yhteydessä, jos tarvitset vuokrapyörän. Pyöräilykuntien verkosto tarjoaa vuokrapyörät kaikille jäsentahojensa edustajille.

7. Ajankohtaisia linkkejä

 • YLE Uutiset 19.9.2012: ”Vahingonkorvauksilla uhkailusta on tullut arkipäivää”
  Aamu-uutisissa haastateltavana HePon hallituksen jäseniä, aiheena mm. pyöräilyonnettomuudet, käräjillä uhkailut ja pyöräilijän vakuutusturva. http://areena.yle.fi/tv/1677132 (kohdasta 3:23 eteenpäin)
 • Autottoman päivän aattona 21.9.2012 vietettiin Parkkipäivää, jolloin keksittiin uusia käyttötapoja autojen parkkiruuduille. Katso Ilmastoinfon video päivän tapahtumista:
  http://vimeo.com/50325000
 • Länsiväylä 28.9.2012: ”Liikennevahingoissa iso pudotus alkuvuonna
  Jotta myönteinen kehitys onnettomuustilastoissa jatkuisi, espoolaistutkija erottaisi jalankulkijoille ja kaksipyöräisille nykyistä selkeämmin omat kaistat.

Tagit:, , , , , , , , , , ,