HePo ulkoisti taloushallintonsa

10610932_361867013980302_2922795387951789681_n

Kuvassa taloudenhoidon siirron aloituskokouksessa olleet Administer Oy:n Ingela ja Ann sekä Janne ja Petteri HePosta.

Viime vuosina yhdistyksen toiminta on kasvanut voimakkaasti ja taloudenhoidon tehtävät kirjanpitoineen, projektiraportointeineen ja palkanmaksuineen ovat jo pitkän aikaa vaatineet kohtuuttomissa määrin vapaaehtoisuuteen perustuvaa työpanosta. HePon pj. Janne Nurminen allekirjoitti tänään 16.9.2014 Administer Oy:n kanssa sopimuksen, jonka myötä yhdistyksen taloushallinto keskeisiltä osin ulkoistetaan ja sähköistetään. Taloudenhoidon ulkoistamisen myötä yhdistyksen aktiivit voivat jatkossa keskittyä enemmän itse toimintaan – siis pyöräilyyn ja sen edistämiseen. Uusi taloudenhoitojärjestely on voimassa ensi kuun alusta alkaen.

Käytännön tasolla etenkin taloushallinnon sähköistäminen tuo monia hyötyjä. HePon taloudenhoitoon liittyneet monet manuaalisen työn rutiinit poistuvat, ja yhdistyksen taloutta ja budjettitoteumaa voidaan seurata jatkossa reaaliaikaisesti niin yhdistys- kuin projektitasollakin. Näin esimerkiksi hankkeiden rahoittajille voidaan esittää tarkkoja ja ajantasaisia talouslukuja milloin vain. HePo saa myös oman verkkolaskuosoitteen ja siirtyy myös ostolaskujen osalta sähköiseen käsittelyyn.

Tagit:, ,